• YARIM ALTIN
  1.699,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  9,2124
  % -0,03
 • € EURO
  10,7561
  % 0,01
 • £ POUND
  12,7743
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  1,4393
  % -0,18
 • РУБ RUBLE
  0,1301
  % -0,06
 • BITCOIN/TL
  608055,161
  % 1,93
 • BIST 100
  1.432,80
  % 0,21

Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Bitcoin fiyatı düşmeye devam ettiği için şüpheciler, bu dijital kripto para birimini destekleyen endüstrinin başına ne geleceğini merak etmeye başladı. Dünyada, yüz binlerce özel bilgisayar, bit eşiğini oluşturmak (veya mayın) için inşa edilmeye ve işlem sırasında işlemleri doğrulamakta ve sistemi korumaktadır.

Bitcoin madenciliği nasıl işliyor?

Satoshi Nakamoto’nun öngördüğü gibi bitcoin amacı, bankalar gibi merkezi aracılara güvenmeksizin online ortamda değer toplayan bir yol sağlamaktır. Bunun yerine, gerekli kayıt tutma merkezi, bir dolaşımdaki tüm bitcoinlerin işlem geçmişini tutan ve bit eşik ağında bulunan binlerce makinenin üzerinde yaşayan ve sürekli genişleyen bir defter olarak merkezi olarak dağıtılır. Ancak merkezi bir makam yoksa, hangi işlemlerin geçerli olduğuna kim karar verir ve blok zincirine eklenir? Aynı bitcoin’i iki kez harcamak suretiyle örneğin sistemin eğitilmesini önlemek nasıl mümkündür? Cevap, madenciliktir.

Bitcoin madenciliği ve blockchain

Her on dakikada bir madencilik bilgisayarları beklemedeki bit eşi işlemi blok toplar ve bunları matematiksel bir bulmaca haline getirir. Çözüm bulmak için ilk madenci, ağdaki başkalarına bunu ilan eder. Diğer madenciler fon göndereninin parayı harcama hakkına sahip olup olmadığını ve bulmacanın çözümünün doğru olup olmadığını kontrol eder. Eğer onlardan yeterince onay verdiyse, blok kriptografik olarak defterin içine eklenir ve madenciler bir sonraki işlem kümesine geçerler. Çözüm bulan madenci ödül olarak 25 bitcoin alır, bu arada deftere 99 blok daha eklenir. Tüm bunlar madencilere sisteme katılma ve işlemleri onaylama konusunda teşvik sağlar. Madencileri tahsil defterine eklemek için bulmaca çözmeye zorlamak, koruma sağlamaya yardımcı olur. Bitcoin madencileri şimdi dünyanın en büyük 500 süper bilgisayarından 13.000 kat daha fazla rakam üretiyorlar.

Madencilik donanımı

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i serbest bıraktığında, Satoshi’nin bilgisayar işlemcileri üzerinde çalışması tasarlandı. Ancak: Girişimci kodlayıcılar yakında grafik kartlarından daha fazla karma güç elde edebileceklerini ve buna izin verecek maden yazılımları yazdıklarını keşfettiler. GPU’lar sırasıyla ASIC (Application Specific Integrated Circuits) tarafından aşılmıştır. Günümüzde ciddi Bitcoin madenciliği, genellikle düşük maliyetli elektriğe erişimi olan termal olarak düzenlenmiş veri merkezlerinde ASIC’lerde gerçekleştirilmektedir. Ölçek ekonomileri, madencilik gücünün başlangıçta tasarlananlardan daha az ele konsantre olmasına neden oldu.

Madencilik havuzları

GPU ve ASIC madenciliğinde olduğu gibi, Satoshi Nakamoto görünüşte madencilik havuzlarının ortaya çıkmasını tahmin edemedi. Havuzlar, katkıda bulunan maden gücüyle orantılı olarak blok ödüllerini paylaşmayı kabul eden işbirliği yapan madencilerin gruplarıdır. Havuzlar ortalama bir maden işletmecisine ödülleri yumuşatırken onları daha öngörülebilir hale getirmek için arzu edilirken, ne yazık ki maden havuzunun sahibine güç yoğunlaştırıyorlar.

Madenciliğin zayıf yönleri

Zekice olsa da sistemin zayıf yönleri vardır. Birincisi hızlı konsolidasyondur. Günümüzdeki madencilik gücü, ödül kazanma şansını artırmak için bilgi işlem gücünü birleştiren havuzlar, madencilerin büyük grupları tarafından sağlanmaktadır. Madencilik havuzları büyüdükçe, bir hacker’ın %51’lik bir saldırıyı gerçekleştirecek yeterli kapasiteye sahip olabileceği artık akla yatkın gözükmemektedir. Nitekim, Haziran 2014’te bir havuz, GHash.IO, bazı kullanıcılar kendi isteğiyle diğer havuzlara geçmeden önce bu seviyeye kısaca değinerek korkmuştu. Bit eşik fiyatı düşmeye devam ederken, konsolidasyon daha fazla sorun haline gelebilir. Bazı madenciler vazgeçtikleri için madencilik ödülleri artık maliyetleri karşılamıyor. Bazıları madenciliğin, Çin gibi ucuz elektrikli birkaç ülkede yoğunlaşacağını ve düşmanca bir hükümetin bitcoinin kontrolünü ele geçirmesine izin vereceğinden endişe ediyor. Diğerleri, madenciliğin Satoshi Nakamoto yaratmaya başladığı yerinden yönetim sisteminin tam tersi olarak tekel olarak sonuçlanacağını öngörüyor.

jokerbet

tempobet