• YARIM ALTIN
  1.711,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  9,2196
  % 0,05
 • € EURO
  10,7636
  % 0,08
 • £ POUND
  12,7816
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  1,4418
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,1304
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  608533,702
  % 1,37
 • BIST 100
  1.432,80
  % 0,21

Borç tavanı, enerji fiyatlarındaki düşüş, Biden-Xi görüşmesi ve işsizlik başvuruları – Piyasalarda neler oluyor?

Borç tavanı, enerji fiyatlarındaki düşüş, Biden-Xi görüşmesi ve işsizlik başvuruları – Piyasalarda neler oluyor?

Borsa, borç tavanı tartışmasının geçici olarak sonuca bağlanmasının ve Vladimir Putin’in açıklamalarından sonra doğalgaz fiyatlarında yaşanan büyük düşüşün desteğiyle açılışta artmaya devam edecek. Haftalık işsizlik başvuruları yayınlanacak. Amazon’un (NASDAQ:AMZN) Twitch hizmeti büyük bir saldırıya uğradı. Almanya’nın endüstriyel üretimi Ağustos ayında küçülürken Joe Biden ve Xi Jinping, yılsonu gelmeden sanal olarak görüşecekleri konusunda prensipte anlaşmaya vardı. Bu, ABD-Çin ilişkilerinde yeni bir ilerleme işareti gibi görünüyor.

İşte 7 Ekim Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Borç tavanı için geçici bir çözüm?

Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, Aralık ayına kadar borç tavanını geçici olarak askıya almayı teklif ettikten sonra ABD, şimdilik temerrüt riskini önlemiş oldu.

Teklifin bir koşulu var: Demokrat milletvekilleri, uzatma için gerekecek olan yeni bir tavan belirlemeli.  Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, teklifin kabul edilebileceğine işaret etti.

Piyasanın bu gelişmeye verdiği reaksiyon, son 25 yıldır ABD siyasetinin bir özelliği olarak tartışmaya eşlik eden siyasi tiyatro ritüeline rağmen bu tarz endişelerin ABD piyasalarındaki performansı nasıl baskıladığının altını çizdi. Bu, ayrıca hükümetin temerrüde düşmesinden sorumlu tutulacak herhangi bir tarafın ödeyebileceği ağır siyasi faturanın bir hatırlatıcısı da.

10 yıllık ABD hazinesi getirileri %1,52 civarında seyretti.

2. Putin’in müdahalesinden sonra Avrupa’nın enerji krizi yatıştı

Geçici de olsa rahatlayan bir diğer piyasa, Avrupa’nın doğalgaz piyasası oldu. Rusya’nın Avrupa’ya yönelik arzı artırma isteğini göstermesinin ardından İngiltere’de spot fiyatlar, %49 oranında düşüş yaşadı.

Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in dikkatle ettiği müdahale, kaynak akışında artış olasılığını ortaya koydu. Alt metinde bunun, söze dökülmese de Nord Stream 2 boru hattı üzerinden sevkiyatların başlamasına bağlı olacağı yatıyor. Ayrıca Avrupa’nın, fiyat oluşumunda spot piyasaya daha büyük bir rol verme girişimlerinden, Rusya’nın uzun vadeli yeni sözleşme teklifini tekrarlamasından ve Avrupa’da depolama tesislerine sahip olma ve işletmeye devam etme arzusundan rahatsız.

Avrupa’da bu iki noktaya karşı muhalefet, arz güvenliği gerekçesiyle hala yüksek. Ancak Avrupa ekonomisinin istikrarsız konumu bunu baltalayabilir. Ağustos ayında Almanya’nın endüstriyel üretimi %4 küçülerek ülkenin günler içinde hayal kırıklığı yaratan ikinci veri seti oldu.

3. Borsa yüksek açılmaya hazırlanırken gözler haftalık işsizlik başvurularında

ABD borsası, borç tavanı anlaşması ve enerji fiyatlarının verdiği rahatlık sayesinde piyasa açılışında yükselmeye devam edecek.

Dow Jones 195 puan artışla on günün en yüksek seviyesini görürken S&P %0,7 ve Nasdaq 100 %1,0 artış gösterdi.

Bugün ilgi çekebilecek hisseler arasında Amazon ve Royal Dutch Shell (LON:RDSa) var. Amazon’un Twitch servisi yoğun bir saldırıya uğrarken Shell de Ida Kasırgası sonrasında 400 milyon dolarlık zarara rağmen nakit akışında önemli artış beklediğini söyledi. ConAgra ise kazancını raporlayarak şirketlerin daha yüksek girdi fiyatlarını tüketicilere aktarma yetisine ışık tutacak.

Veri takviminde başı haftalık işsizlik başvuruları çekerken New York Fed başkanı John Williams de konuşma yapacak.

4. Biden – Xi toplantısı

Beyaz Saray’ın açıklamasına göre ABD Başkanı Joe Biden ve Çin lideri Xi Jinping, yılsonu gelmeden sanal bir toplantı yapma konusunda anlaştı. Biden yönetimi şu ana kadar, Donald Trump zamanında uygulanan yaptırımları kaldırmayı reddetmesine rağmen bu gelişme ABD-Çin ilişkilerinde yumuşama işareti olarak yorumlanıyor.

Zürih’te bir araya gelen yetkililer, medyaya yaptıkları açıklamada görüşmelerin Alaska, Anchorage’da yapılan bir önceki görüşmeden daha verimli geçtiği bilgisini verdi.

Bu Eylül ayında ikili ilişkilerde uzun süredir devam eden bir sorun çözüme kavuşmuştu: Huawei’nin CFO’su, Adalet Bakanlığı tarafından yapılan olayın izahını kabul etme karşılığında Kanada’daki hapsinden kurtulmuş ve eve dönmesine izin verilmişti.

5. Stoktaki artış ve SPR kullanımıyla ilgili raporlar üzerine petrol fiyatları geriledi

Doğalgaz fiyatlarındaki hareketlilik ve ABD’nin, Stratejik Petrol Rezervi’ni kullanabileceğine dair raporların baskısı ile ham petrol fiyatları düşüş yaşadı. Öncesinde ise ABD hükümetinin verileri, geçen hafta stoklarda 2 milyon varil ile sürpriz bir artış yaşandığını gösterdi.

Raporlar ayrıca Biden yönetiminin, yaklaşık kırk yıl geçerli olduktan sonra Donald Trump tarafından kaldırılan ham petrol ihraç yasağını tekrar uygulamayı düşündüğünü öne sürdü.

WTI %1,7 düşüşle 76,08 dolar olurken Brent %1,3 kayıpla 80,08 dolara geriledi.

Yazar: Geoffrey Smith

jokerbet

tempobet