• YARIM ALTIN
  1.744,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5386
  % 0,01
 • € EURO
  11,1045
  % 0,24
 • £ POUND
  13,1830
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  1,4953
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,1374
  % 0,02
 • BITCOIN/TL
  580864,387
  % -4,00
 • BIST 100
  1.509,20
  % 1,09

Çin’in enerji fermanı, Ekim’e zayıf bir başlangıç, kişisel tüketim harcamaları – Piyasalarda neler oluyor?

Çin’in enerji fermanı, Ekim’e zayıf bir başlangıç, kişisel tüketim harcamaları – Piyasalarda neler oluyor?

Pekin, Çin’in enerji sektörüne “ne pahasına oulrsa olsun” ışıkları açık tutmasını söyledi. Temsilciler Meclisi, ilerici Demokratların direncinden sonra altyapı oylaması planlarını rafa kaldırıyor. Jefferies’in (NYSE:JEF) olumlu kazanç raporuna rağmen borsalarda Ekim ayına zayıf bir başlangıç yapıldı. Ağustos ayı için kişisel gelir ve harcama verileri ile Ağustos ayı ISM imalat anketi ve kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi yayınlanacak. OPEC’in önümüzdeki ay muslukları biraz daha çok açabileceğine dair umutlarla petrol fiyatları sakin.

1 Ekim Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. “Ne pahasına olursa olsun”

Çin hükümeti, ülkenin kamu hizmetlerine “ne pahasına olursa olsun” enerji vermeye devam etmesini söyleyerek aslında küresel doğalgaz piyasasındaki fiyat savaşını artırmaları için yeşil ışık yakmış oldu.

Avrupa’nın gaz vadeli işlemleri, düşüş yaşamadan önce megavat-saat başına 100 euroyu gördü ancak spot seviyeler, petrol fiyatı gibi bakarsak hala varil başına 200 dolar civarında.

Ülkenin yarısından fazlasında enerji taksit taksit paylaşılırken Pekin’in aldığı aksiyon, son haftalarda üretimi azaltmak zorunda kalmış olan enerji yoğunluklu endüstriyel kullanıcılar üzerindeki baskıyı azalttı. Bununla birlikte regüle edilmiş fiyatlara düzenleme yapılmadıkça enerji sektörü, ileri bir tarihte devlet tarafından yeniden sermayelendirilmesini gerektirebilecek ciddi mali kayıplarla karşı karşıya kalıyor.

2. Meclis altyapı oylamasını yine erteledi

ABD Temsilciler Meclisi, Meclis’teki Demokrat Parti’nin sol kanadının ayak diremesiyle iki partinin desteğini alan 1,2 trilyon dolarlık altyapı tasarısını oylamayı erteledi.

Kongre üyeleri, sosyal güvenlik ağını büyütme ve enerji geçişini finanse etme amaçlı 3,5 trilyon dolarlık daha büyük bir harcama paketi olmadığı sürece destek vermeyi reddetti.

Bununla birlikte Başkan Joe Biden federal fonları Aralık ayına kadar uzatan bir yasa tasarısını imzaladığından hükümetin kapanması en azından birkaç haftalığına ertelenmiş oldu.

3. Borsa kaybını artıracak, Jefferies M&A patlaması yaşıyor

Borsa Ekim ayına da Eylül ayındaki gibi para politikasında sıkılaşma, artan enerji fiyatlarından dolayı azalan gelir ve ekonomik durgunluk korkuları ile başlayacak. Çin’den gelen , ülkedeki ürün kıtlığı tehdidini yatıştırırken piyasalardaki hissiyatı değiştirecek bir etkide bulunmuş görünmüyor.

Dow Jones 140 puan düşerken S&P 500 %0,4 ve Nasdaq 100 %0,3 kaybetti. Üç endeks de bu haftayı %3,5 ila %5 arasında kayıpla bitirme yolunda.

İlgi çekebilecek hisseler arasında yatırım bankaları var: sektörün temsili olarak görülen Jefferies, rekor seviyede birleşme ve alım (M&A) faaliyetleri sayesinde güçlü bir çeyrek raporladı. Piyasa öncesinde %1,2 yükselirken rakipleri Goldman Sachs (NYSE:GS) ve Morgan Stanley (NYSE:MS) %1 üzerinde düşüş yaşadı.

4. Kişisel tüketim harcamaları, kişisel gelir ve harcama verileri

Piyasa kırılgan bir hissiyat içinde olurken Fed’in enflasyon ölçümü olarak tercih ettiği kişisel tüketim harcamaları sepetini yayınlamak için iyi bir gün olabilir.

Aylık okumanın, çekirdek fiyatlarda yalnızca %0,2’lik bir artış ile Ağustos ayında zayıflamış olması bekleniyor. Ancak yıllık oranın %3,6’da kalmış olduğu düşünülüyor. Takvimde kişisel gelir ve harcama verileri de var.

Bu verilerin ardından Michigan Üniversitesi’nin Eylül ayı tüketici hissiyat endeksinin nihai güncellemesi gelecek. Öte yandan Çin ve Avrupa’nın PMI verilerinin, faaliyette belirgin bir durgunluk yaşandığını gösterdiği bir hafta, Arz Yönetim Enstitüsü’nün (ISM) Eylül ayı satın alma müdürleri endeksi ile bitecek.

5. OPEC umutları artırırken ham petrol durgun

OPEC’in, gelecek haftaki toplantısında Kasım ayında üretimi, önceden ortaklaşılan günlük 400.000 varilden fazla artıracağına dair umutlar artarken ham petrol yine ilerleme kaydedemedi.

WTI fiyatları %0,8 düşüşle 74,44 dolar olurken Brent %0,6 kayıpla 77,88 dolara geriledi.

Baker Hughes’un haftalık petrol kulesi sayım verileri, ABD kayaç petrol sondajcılarının küresel enerji talebindeki artışı karşılayıp karşılayamayacağına dair işaretler sunacak. Kule sayımı geçen hafta, 2020 Nisan ayından beri gördüğü en yüksek seviyeyi gördü. Bu, son 20 aydır yaşanan aşırı dalgalanmalardan sonra ortalamaya dönen birçok göstergeden biri.

CFTC’nin net spekülatif pozisyonlama verileri de yayınlanacak.

Yazar: Geoffrey Smith

jokerbet

lunabet

youwin

hepsibahis

grandpashabet