• YARIM ALTIN
  1.710,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  9,2131
  % 0,01
 • € EURO
  10,7581
  % 0,05
 • £ POUND
  12,7699
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  1,4418
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,1302
  % 0,05
 • /TL
  %
 • BIST 100
  1.432,80
  % 0,21

Ethereum nedir?

Ethereum nedir?

Ethereum öncelikle Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında, Ethereum kurucusu olan Vitalik Buterin tarafından tanıtımı yapılan bir sistem olarak giriş yapmıştır. Genel anlamda bir alt coin statüsünde işlem görse de Ethereum aslında blockchain teknolojisinin gelişmesini ve daha fazla alanda kullanılmasını hedefleyen yenilikçi bir sistemdir.

Ethereum kısaca, güç kaynağı olarak Ether kripto para birimini alan bir Kripto İşletim Sistemidir. Amaçlanan, Bitcoin’inde bağlı olduğu blockchain sistemi üzerinde kullanıcıların bu sistem üzerinden yeni yazılımları oluşturabilmelerine olanak sağlamaktadır. Ethereum’un kullanıcılara sağlamış olduğu bu özgürlük sayesinde birçok alt coin çıkarılmasına olanak tanımaktadır.

Ethereum sistemi sayesinde amaçlanan, kişisel veriler gibi önemli bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından depolanmas ı ve farklı amaçlar için kullanılmasının engellenmesidir.

Bugün hemen hemen internetten yapmış olduğumuz bütün işlemler örneğin alışveriş, banka işlemleri, internet geçmişimiz vb. veri halinde data banklarda kayıt altına alınmaktadır. Bu bilgilerin hangi hedefler doğrultusunda kullanılacağı konusu ise tam bir bilinmezlik içeriyor.

Ethereum sistemi sayesinde bu işlemler bütünüyle dağınık ve anonim bir biçimde pek çok farklı cihaz içinde saklanmaktadır. Böylece bu bilgilere erişim olanaksız bir duruma gelir ve bütün bir interneti merkeziyetsiz bir platforma çevirir. Bu merkezsiz sisteme dahil olacak yazılımların üretilebilmesi için Ehereum, Ether kripto para ile bir yakıt olarak kullanılmasını amaçlar.

Bitcoin’e rakip olabilir mi?

Ethereum, şu an için Bitcoin’den sonra en çok işlem göre ikinci büyük kripto para birimidir. Özellikle bitcoin trenini kaçırdığını düşünen yatırımcılar için en iyi alternatif olmaktadır. Değerinin kısa bir zaman içerisinde artış göstermesi ve Bitcoin blockchaininden daha yenilikçi olması Ethereum’un Bitcoin için bir rakip olabileceği sorusunu akıllara getirmiştir. Ethereum’un kurcusu olan Vitalik Buterin ise bu konu da şöyle söylemektedir:

“Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan kıymetli kaynakları karşılaştırırsak, Bitcoin’i altın, Litecoin’i gümüş olarak kabul edersek buna göre Ethereum petrol olmaktadır. Çünkü Ethereum’un altında yatmakta olan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl birçok sektör ve teknoloji tarafından kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu sebeple biz Ether’i kripto yakıt olarak adlandırmaktayız. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu bu enerji ETH) ile sağlanacak.”

Buterin’in açıklamasından anlaşılacağı üzere Ethereum’un Bitcoin ile rakip olmak gibi bir amacı bulunmamaktadır. Ethereum kurucu ekibinin tamamını Bitcoin’in ilk çıktığı dönemlerden itibaren blockchain ve Bitcoin geliştiricileri arasında olduklarını görmekteyiz.

Peki, Ethereum ve Bitcoin arasındaki farklar nelerdir?

Bitcoin sistemi sayesinde yapabileceğeniz işlemler bellidir. Ancak Ethereum sistemi sayesinde oldukça farklı yazılımlar ile yeni sistemler, yeni alt coinler üretebilirsiniz.

Ethereum sistemi, Bitcoin blockchain sistemine göre daha yenilikçi bir sisteme sahiptir.
Bitcoin madenciliğinde işlemci gücünüze göre kazanç sağlamakta iken, Ethereum madenciliğinde üreticiler arasında bir denge gözetilmektedir.

Bitcoin sisteminde bir blokun oluşması için 10 dakika gerekmektedir. Ethereum sistemin de ise blokun oluşma süresi 15 saniye olduğundan onaylama süresi çok daha kısa sürmektedir.

Ethereum madencilği nasıl yapılır?

Madencilik aynı Bitcoin mantığı ile bu sistemin süreklilik ve güvenliği açısından önemli bir faktördür. Ethereum madenciliğinin herkes tarafından kolayca yapılabilmesi için sistem gereksinimi Bitcoin madenciliğindeki gibi özel üretim cihazlar ile değil ekran kartı kısaca GPU ile yapılmaktadır. Madenci sayısının artış göstermesi ise Ethereum madenciliğinde gün geçtikçe elde edilen kazancın azalmasına neden olmaktadır.

Ethereum nasıl üretilir?

Ethereum üretimi tıpkı Bitcoin üretimiyle aynı yöntem gibi görünse dahi bazı küçük farklılıklara sahşptir. Bu sebeple Ethereum üretimi bazı avantajlar sağlamaktadır.

Ethereum üretimi için öncelikle bir Ethereum cüzdanı oluşturmanız gerekiyor. Daha önceki yazılarımızda bu konuya değinmiştik. Gerekli programlar yükledikten sonra üretime başlayabilirsiniz. Şahsi olarak üretebileceğiniz gibi bir havuza dâhil olaraktan da üretim yapabilirsiniz. Havuza dâhil olmak üretiminizi arttıracaktır.

Ethereum üretimi için yüksek işlemcili cihazlara gereksinim yoktur. Üretim ekran kartı üstünden yapılmaktadır.

Ethereum ve alt coinlerin ilişkisi

Ethereum sistemi birçok yeni yazılımın yaratılmasına müsait bir ortam olması sebebiyle, sonradan ortaya çıkan pek çok yeni coinlerin işlem gördüğü bir sistemdir. Yeni bir coini piyasaya sürebilmek amacı ile ICO adı verilen yani İlk Para Teklif’lerinin, henüz piyasaya sürülmeden önce kitlesel olarak fon topladıkları bu sistemde, fonlar Ethereum sisteminin para değeri olan Ether ile yapılabilmektedir. Böylece Ethereum sistemi dolaşıma yeni kripto para birimlerinin girmesini sağlamakta olan bir sistem görevi görmektedir.

Birçok kişi tarafından güvenilmez görülen ICO’larda pek çok kez dolandırıcılık vakaları yaşandığını belirtmekte fayda var.

Ethrereum nasıl satın alınır?

Ülkemizde, Türk Lirası ile Ethereum satın almak aslında çok basit ve hızlı bir işlemdir. Herhangi teknik bir bilgiye ihtiyaç olmadan Ethereum satın alabilirsiniz. Global ve güvenilir borsa sitelerini kullanarak kısa süre içerisinde ETH sahibi olabilirsiniz.

jokerbet

tempobet