• YARIM ALTIN
  1.709,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  9,2124
  % 0,00
 • € EURO
  10,7600
  % 0,03
 • £ POUND
  12,7689
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  1,4418
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,1301
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  611112,255
  % 2,77
 • BIST 100
  1.432,80
  % 0,21

Ethereum sanal makinesi nasıl çalışır?

Ethereum sanal makinesi nasıl çalışır?

Bir sanal makine genellikle gerçek bir bilgisayarın bir temsilidir ve gerçek donanımın, sistem çağrılarının ve diğer çekirdek işlevlerinin bir yazılım soyutlamasını sağlar. Ethereum sanal makinesi, akıllı sözleşmelerin dağıtımını ve yürütülmesini yöneten Ethereum ağının bileşenidir.

Yedi yıl önceki çıkışından bu yana, Ethereum’un dağıtılmış ağlar üzerindeki etkisi yalnızca Bitcoin’den sonra ikinci sırada. Satoshi Nakamoto’nun merkezi olmayan bir ekonomi vizyonu Bitcoin ile başladı. Bununla birlikte, bugüne kadar on yıldan fazla bir gelişmeden geçmesine rağmen, dünyanın ilk kripto para birimi hala ana akım kullanıma hazır olmaktan uzak duruyor.

Ethereum sanal makinesi nedir?

Ethereum sanal makinesi, özellikle bayt koduyla derlenmiş dillerin sanal makinelere benzer bir hesaplama motorudur. Ethereum sanal makinesi, akıllı sözleşmelerin dağıtımını ve yürütülmesini yöneten Ethereum ağının bileşenidir. Aynı zamanda sanal makinenin basit değer aktarımları için devreye girmesi gerekmese de, ağın durumuna ilişkin güncellemeleri hesaplar.

Diğer bir deyimle ethereum sanal makinesi, kendi kalıcı veri deposuna ve dünya çapında milyonlarca yürütülebilir nesneyi yöneten merkezi olmayan düğümlere sahip bir ‘dünya bilgisayarıdır. Ayrıca, tüm bellek içi değerleri bir depoda saklayan depo tabanlı bir mimariye sahiptir ve eliptik eğri işlemlerini ve yerel karmaları etkinleştirmek için 256 bitlik bir kelime boyutuyla çalışır.

Ayrıca, yürütülen akıllı sözleşme bayt kodunu içeren değişmez bir program kodu ROM’u ve her konumun sıfıra başlatıldığı geçici bir bellek gibi birçok adreslenebilir veri bileşenine sahiptir.

Ethereum istemcileri, hangi akıllı sözleşmelerin dağıtılacağını bulmak için doğrulanmış blokları taradığından, yürütme sırası sanal makinenin dışında düzenlenir. Bu, Ethereum’u sistem arabirimi işleme veya donanım desteği olmadan tek iş parçacıklı bir dünya bilgisayarına benzer hale getiren, programlama kapasitesine sahip olmadığı anlamına gelir.

Sanal makine medir?

Bir sanal makine genellikle gerçek bir bilgisayarın bir temsilidir ve gerçek donanımın, sistem çağrılarının ve diğer çekirdek işlevlerinin bir yazılım sayesinde soyutlamasını sağlar. Bu yüzden, ethereum sanal makinesi sadece bir hesaplama motorudur ve geleneksel bir sanal makineden çok daha kısıtlı bir ortamda çalışır.
Java sanal makinesine benzer şekilde, EVM yalnızca hesaplama ve depolamanın bir soyutlamasını sağlar Java sanal makine, uygulama çalışma zamanı için platformdan bağımsız bir ortam sunmak üzere tasarlanmıştır ve çeşitli donanım/yazılım kombinasyonları arasında uyumluluk sağlar. Java sanal makinesi gibi, ethereum sanal makinesi de yüksek seviyeli programlama dillerinin bir bayt kodu komut setinde derlenmesini gerektirir.

Ethereum sanal makinesinin önemi

Ethereum sanal makinesi, Ethereum platformunun önemli bir parçasıdır. Ethereum, herkesin kod yürütmesi için güvenilmez, belirleyici bir ortam yaratarak, dünyanın hem paraya hem de finansa yaklaşımında bir değişime öncülük ediyor.

Bu sanan makinede uygulanan her talimat için ağ, gaz birimlerindeki ilgili yürütme maliyetini takip eder ve bu miktarın ayrılması, blok zincirinin asla sürekli çalışan bir algoritmaya girmemesini sağlar. Bu, onaylayıcıların yürütme başarısız olsa bile en azından gaz ücretlerini almasını garanti eder ve herhangi bir sözleşmenin sistemin izin verdiğinden daha uzun sürmesini önler.

Ethereum bir işlem aldığında, doğrulayıcılar, sanal makinenin dağıtımı sırasında herhangi bir sorunla ile karşılaşmamasını sağlar ve yürütülmesiyle ilgili bilgileri doğrular. Ethereum sanal makinesi, bitcoin gibi finansal işlem başına katılımcılardan ücret almak yerine, yazılım talimatı başına fiyatlandırılmış bir hizmet sağlar.
Ayrıca Ethereum teknik olarak küresel olarak merkezi olmayan genel amaçlı bir bilgisayardır ve nihayetinde bugün bildiğimiz şekliyle İnternetin rolünü üstlenebilir. Dosya paylaşım ekonomilerinden ve eşler arası kitle fonlamasına, kullanılmayan sabit disk alanını ve merkezi olmayan sosyal medya platformlarını kiralamaya kadar, Ethereum’un geleceği parlak görünüyor. İnternet bugün en değerli küresel ağdır. Aynı zamanda blok zinciri teknolojisi ve Ethereum’un gelecek için sakladığı şey de aynı derecede olağanüstü olabilir.

jokerbet

tempobet