• YARIM ALTIN
  1.745,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5494
  % 0,10
 • € EURO
  11,1019
  % 0,24
 • £ POUND
  13,1831
  % 0,26
 • ¥ YUAN
  1,4956
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,1376
  % 0,15
 • BITCOIN/TL
  579997,181
  % -4,15
 • BIST 100
  1.509,20
  % 1,09

Geçen hafta yılın en yüksek seviyesine çıkan dolar, yeni haftaya nasıl başladı?

Geçen hafta yılın en yüksek seviyesine çıkan dolar, yeni haftaya nasıl başladı?

Geçtiğimiz hafta son bir yılın zirvesine çıkan ABD Dolar Endeksi, hızlı yükselişin ardından yeni haftaya hafif düşüşle başladı. Endeks bugün 94,0 seviyesinin hemen altında işlem görüyor.

ABD’de tarım dışı istihdamın öncü göstergelerinden olan ve ekonomik canlılığı ölçen ISM imalat PMI, son ayda beklentileri aştı ve olumlu veri Cuma günü açıklanacak istihdam beklentilerini de güçlendirdi. Fakat haftalık işsizlik maaşı başvurularında çok yüksek olmasa da artış olması piyasaların dikkatli bir bekleyişe girmesine neden oldu. Bu anlamda ADP özel sektör istihdam ve son hafta işsizlik maaşı başvuruları yakından takip edilecek.

Fed’in tam istihdamdan henüz uzak olunduğunu açıklaması ve para politikasında istihdamın öncelikli öneme sahip olduğunu vurgulaması nedeniyle tarım dışı setinin piyasalardaki önem derecesi de yükseldi. Yüksek enflasyona karşın istihdamda toparlanma olması ücret artışı sağlayacağı için olumlu, ancak istihdamda istenen iyileşmenin olmaması ise ekonomik durgunluk ortamında enflasyonu tetiklemeye devam edebilir.

Varlık alımlarının azaltımına bu yıl bitmeden başlanacağının açıklanmasıyla Kasım beklentileri arttı ve istihdam setinin iyi gelmesi olasılığı daha da güçlendirecektir.

Hatanın en önemli verisi olan tarım dışı istihdam Cuma günü açıklanacak. Hafta başında ise veri akışının zayıf olması ve dikkatlerin Cuma gününe yoğunlaşmasıyla dolarda geçen haftaya göre gevşeme yaşanıyor.

Geçen hafta 1,1560’a kadar gerileyerek Temmuz 2020 sonrası en düşük seivyeyi gören EUR/USD bugün 1,16 üzerinde tutunmaya çalışıyor. Gelişmiş ülke paralarından bugün sadece Japon yeni, dolar karşısında sınırlı düşüş yaşarken gelişen ülke paralarında ise karışık seyir var. Günün ilk yarısında Polonya zlotisi ve Malezya ringiti dolar karşısında yükselirken ruble, rand, peso ve won ise düşüşte.

Haftayı 8,86 seviyesinden kapatan USD/TRY kuru bugün enflasyon verisinin ardından 8,8850’ye yükseldi, fakat kısa süreli olan bu yükselişin ardından kur yeniden 8,86 yakınında işlem görüyor. Geçen hafta 8,95’i aşarak rekor kıran kurda 8,80 üzeri fiyatlama devam ediyor. Piyasalar TCMB’nin takip ettiği Çekirdek TÜFE’deki yükselişe karşın faiz indiriminin devam edeceğini düşünüyor. Bu beklenti de doların yükseldiği dönemde TL’nin değer kaybını hızlandırıyor.

Yazar: Deniz Engin

jokerbet

lunabet

youwin

hepsibahis

grandpashabet