• YARIM ALTIN
  1.710,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  9,2255
  % 0,10
 • € EURO
  10,7732
  % 0,16
 • £ POUND
  12,7811
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  1,4418
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,1303
  % 0,08
 • BITCOIN/TL
  611567,692
  % 1,70
 • BIST 100
  1.432,80
  % 0,21

Gün öncesi – Facebook sıkıntısı, Pepsi kazanç raporu, hizmet sektörü

Gün öncesi – Facebook sıkıntısı, Pepsi kazanç raporu, hizmet sektörü

Çin ile ticari ilişkiler konusunda yeni endişeler ve teknoloji devlerinden uzaklaşma nedeniyle Pazartesi günü borsa alt üst oldu.

Apple Inc (NASDAQ:AAPL),Microsoft Corporation (NASDAQ:MSFT), ve Amazon.com Inc (NASDAQ:AMZN) gibi teknoloji devleri, seans sırasında büyük kayıplar yaşadı.

St. Louis Fed Bankası Başkanı James Bullard’ın, daha yüksek beklentiler kemikleştiği için enflasyonun bir süre daha yüksek olabileceğini söylemesi de fayda etmedi.

Ancak bazı alanlarda sağlam artışlar yaşandı. Elektrikli araç üreticisi Tesla Inc (NASDAQ:TSLA), üçüncü çeyrekte rekor teslimat yaptığını açıklamasının ardından değer kazandı.

Reuters’e göre ABD ticaret müzakerecisi Katherine Tai, eski Başkan Donald Trump’ın Çin’den gelen mallara uyguladığı bazı gümrük vergilerini azaltmaya başlayacağını söylerken Trump’ın ticaret anlaşmasında verilen sözleri tutmaması ve zararlı endüstri politikalarına son vermemesi nedeniyle önümüzdeki günlerde Pekin’e “açık sözlü” görüşmeler için baskı yapacağı sözünü verdi.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Facebook’u kurtarmak

Whatsapp, Instagram ve kendi uygulaması da dahil küresel bir erişim sorunu yaşamasıyla Facebook Inc (NASDAQ:FB) Pazartesi günü alt üst oldu. Twitter (NYSE:TWTR) aracılığı ile yaptığı açıklamada şirket, “Bazı insanların uygulama ve ürünlerimize ulaşma konusunda sıkıntı çektiğinin farkındayız. İşlerin mümkün olduğunca hızlı şekilde normale dönmesi için çalışıyor ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diliyoruz.” dedi.

Bir muhbirin Kongre’de açıklama yapması ile şirket Salı günü de ilgi çekmeye devam edecek gibi görünüyor.

2. Pepsi kazanç raporu

PepsiCo Inc’in (NASDAQ:PEP) üçüncü çeyrekte 19,37 milyar dolar gelir üzerine hisse başına 1,73 dolar kâr elde etmiş olması bekleniyor. Rapor, kapanış zili sonrasında paylaşılacak.

3. Hizmet sektörü

Hizmet sektöründeki ekonomik faaliyet, Ağustos ayındaki 61,7 puana kıyasla Eylül ayında 60 puana düşmüş olabilir. ISM imalat dışı PMI endeksi raporu TSİ 17.00’da yayınlanacak.

Yazar: Dhirendra Tripathi

jokerbet

tempobet