• YARIM ALTIN
  1.700,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  9,2130
  % 0,00
 • € EURO
  10,7596
  % 0,06
 • £ POUND
  12,7690
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  1,4418
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,1302
  % 0,05
 • BITCOIN/TL
  610367,632
  % 2,69
 • BIST 100
  1.432,80
  % 0,21

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin ile ilgili sert açıklamalarda bulundu

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin ile ilgili sert açıklamalarda bulundu

Kripto para piyasalarında hareketli günler yaşanırken Bitcoin’e olan talep artmaya devam ediyor. Ancak altcoin piyasasının henüz en büyük kripto para Bitcoin’e eşlik etmediği görülüyor.

Bu sıralar Bitcoin, kripto piyasasında hakimiyetini artırmaya devam ederken geleneksel piyasaların önemli isimlerinden yorumlar gelmeye başladı. Bunun son örneği, JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’un Bitcoin yorumu oldu.

Global finans dünyasının önemli ismi, Pazartesi günü gerçekleşen bir konferans esnasında kişisel görüşü olarak Bitcoin’in değersiz olduğunu düşüncelerini paylaştı. Ayrıca kripto paraların da ülke hükümetleri tarafından düzenlenmesinin kaçınılmaz olacağını dile getirdi.

Jamie Dimon kripto para düzenlemelerinin kaçınılmaz olduğunu düşünüyor

Institute of International Finance tarafından sanal ortamda düzenlenen konferansta konuşan Jamie Dimon, düzenleme ihtiyacına dair bazı gereklilikler açıkladı. JPMorgan CEO’su kara para aklamayı önleme, gizlilik esasları ve vergilendirme süreci için düzenlemelerin kaçınılmaz olacağını düşünüyor. Ayrıca CEO, bankaların nasıl düzenlendiğine atıfta bulunarak kripto para piyasalarında benzer düzenlemeler tabi olması gerektiğine inanıyor.

Jamie Dimon, geçmiş dönemlerde de Bitcoin ve kripto para sektörüyle ilgili geneli olumsuz olmak üzere yorumlarda bulunmuştu. Yaptığı açıklamalardan belki de en sert olanı kripto paraları dolandırıcılık olarak gördüğünü söylemesiydi. Ancak Dimon daha sonra bu yorumundan pişman olduğunu söyleyen başka bir açıklama yapmıştı.

Jamie Dimon bu sefer de Bitcoin’i değersiz gördüğünü söyledi

ABD’li bankacılık devinin CEO’su, Bitcoin’in değersiz olduğu düşüncesinin tamamen kişisel fikri olduğunu bunun bankanın ve yönetimin görüşlerinden farklı olduğunu da vurguladı. Ayrıca bu açıklamayı yaparken “Bence sigara da içmemelisin.” gibi bir yorum daha yaptı. Bu ilginç benzetme de dikkatlerden kaçmadı.

Diğer yandan JPMorgan, yaz döneminde müşterileri için kripto para fonlarına erişim hizmeti sunmaya başladı. Bu hizmet kapsamında varlıklı müşterilerin 5 kripto para fonu için ticaret yapabilme imkanı sundu.

ABD’nin en büyük bankasının CEO’su, bu hizmetle ilgili olarak müşteri talebinin göz ardı edilemeyeceğinin ve banka müşterilerinin onunla aynı fikirde olmayabileceğini söyledi. Ancak böyle bir talebi, ancak meşru ve en sorunsuz erişimle sağlama niyetinde olduklarını dile getirdi.

JPMorgan CEO’sunun yorumu Bitcoin fiyatını etkiledi mi?

Jamie Dimon’ın Bitcoin’i değersiz gördüğünü söylemesi kripto medya sektöründe geniş yankı buldu. Ancak piyasa katılımcılarına bakıldığında bu olumsuz ifadelerin şimdiye kadar fiyatlanmadığı görülüyor. Dün yapılan bu açıklamalardan sonra Bitcoin fiyatında bir değer düşmesi söz konusu değildi. Aksine dün Bitcoin dolar karşısında yüzde 5 oranında bir değer artışı gördü. Yükselişin önemli bir bölümü ABD işlem saatlerinde gerçekleşirken BTC 57.500 doların hemen altında sabit kaldı.

Bitcoin’de son duruma baktığımızda, haberin yayına hazırlandığı saatlerde BTC/USDT’nin 57.500 dolar seviyelerinde el değiştirdiği görülüyor. Günün ilk saatlerinde aşağı yönlü oluşan volatilite sonrası ortalama 56.500 dolar seviyelerinden alıcı bulan Bitcoin, şu an dünkü kapanış fiyatı seviyelerine ulaşmış durumda.

Yazar: Günay Caymaz

jokerbet

tempobet