• YARIM ALTIN
  1.745,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5440
  % 0,05
 • € EURO
  11,1045
  % 0,24
 • £ POUND
  13,1831
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  1,4955
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,1376
  % 0,15
 • BITCOIN/TL
  582197,489
  % -3,73
 • BIST 100
  1.509,20
  % 1,09

OPEC+ toplantısı, Evergrande endişeleri, Tesla’dan rekor teslimat – Piyasalarda neler oluyor?

OPEC+ toplantısı, Evergrande endişeleri, Tesla’dan rekor teslimat – Piyasalarda neler oluyor?

Dünya enerji krizi içindeyken OPEC Rusya ile toplanacak ancak raporlara göre üretimi artırma planlarını hızlandırması mümkün değil. China Evergrande Group 3333 parçalanarak ölüme terkedilmeye devam ediyor. Tesla TSLA, rakiplerinin çoğunu zor duruma sokan çip kıtlığına aldırış etmeden çeyrek dönemde rekor teslimat yaptı. Cuma günkü açığa satış rallisinin hız kesmesi ile borsa düşük açılacak ancak Merck hissesi, Covid-19 hapı ile ilgili iyimser haberlerin ardından güçlenmeye devam ediyor. Demokrat milletvekilleri, harcama tasarılarıyla ilgili uzlaşma yoluna girdi.

4 Ekim Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. OPEC+ toplantısı

OPEC+ Kasım ayı üretim politikasını değerlendirmek üzere gün içinde bir araya gelecek. Bu, dünyanın şu an içinde bulunduğu en büyük enerji krizinin, bir kez olsun petrol kaynaklı olmadığını pekala vurgulayabilecek bir olay.

Reuters’in alıntıladığı kaynaklar, blokun mevcut üretim artışını sürdüreceğini ancak piyasadaki açığın (günde 1 milyon varilden fazla) gelecek yılın başında fazlalığa döneceği beklentisinden dolayı miktarı artırmayacağını öne sürdü.

Blok, 2020 yılında yapılan üretim kesintileri tamamen telafi edilene kadar üretimi, her ay kademeli olarak günlük 400.000 varil artırıyor.

Son olarak ABD vadeli işlemleri hafta sonu yükselirken Brent %0,2 artarak 79,74 dolara ulaştı.

2. Evergrande’nin borç yükü

Bor içinde yüzen gayrimenkul devi Evergrande, ağır bir borç ödeme planı ile boğuşurken nakit bulmak için yeni bir anlaşmaya yakın olduğu raporlandı.

Yerel bir haber kaynağına göre grup, nakit yaratan mülk hizmetleri birimindeki %51 hissesini rakip Hopson’a satmaya hazırlanırken şirket hissesi Hong Kong piyasasında askıya alındı. Anlaşmanın fiyatı veya yapısı hakkında net bir bilgi sunulmadı.

Evergrande Pazartesi günü ödenmesi gereken 260 milyon doları ödeyemedi. Geçtiğimiz haftalarda vadesi dolan iki tahvil ödemesini yapamadığı düşünülünce yükümlülüğünü yerine getirmesi mümkün görünmüyor.

Çin’in ana piyasaları tatilden dolayı bu hafta kapalı.

3. Borsa düşük açılmaya hazırlanırken Merck’in rallisi sürüyor

ABD piyasaları Pazartesi günü düşük açılmaya hazırlanırken Merck’in Covid-19 hap tedavisinin yarattığı Cuma günkü rallinin, üç ana endeks için kısa vadeli olduğunu ortaya koyuyor.

Dow Jones 86 puan düşerken S&P 500 endeksi de benzer düşüşler yaşadı. Nasdaq %0,5 kaybetti.

Diğer yandan Merck hissesi, Cuma günü elde ettiği %8,4’lük artışa %3,4’lük artışı daha ekleyerek kazanmaya devam ediyor. Merck kadar olmasa da ilgi çekebilecek diğer isim 3M olacak. 3M Cuma günü, hatalı kulak koruyucuları için şimdiye kadarki en büyük tazminat talebi ile ortaya çıktı.

Zayıf veri takviminde ise Ağustos ayına ait fabrika sipariş verileri var.

4. Demokratlar, harcama tasarısı konusunda uzlaşma yoluna giriyor

Washington’da kaotik geçen bir haftanın ardından Demokrat Parti’nin sol kanadı, sosyal güvenlik ağının genişletilmesi ve enerji geçişi ile 3,5 trilyon dolarlık harcama taleplerinde geri adım atmaya başladı.

Ilımlı Senatör Joe Manchin, maksimum 1,5 trilyon dolarlık bütçeyi reddettikten sonra Senatör Bernie Sanders, hafta sonu yaptığı açıklamada tasarı konusunda “uzlaşmaya varılması gerektiğini kabul etmeye” hazır olduğunu söyledi. Ilımlı diğer kişi Krysten Sinema da tasarıyı desteklemeyeceğini söyledi.

Meclis Başkanı Nancy Pelosi, hâlâ, harcama tasarısını iki partinin de desteğini alan 1,2 trilyon dolarlık altyapı paketine bağlamayı amaçlıyor. Başkan Joe Biden, kendine has ekonomi politikaları üzerinde varılacak bir uzlaşmanın netleşmesi için daha çok zamana ihtiyacı olduğunu kabul etti.

5. Çip kıtlığı mı? Ne kıtlığı?

Tesla, Temmuz-Eylül arasında 241.000 otomobil teslimatı yaparak otomotiv sektörünün üçüncü çeyrekte yaşadığı zorlukların üstesinden geldi. Teslimat sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse ikiye katlandı ve şirketin kendi hedefinin de üzerine çıktı. Tesla hissesi bu gelişme sonrasında %2,6 değer kazandı.

Oysa dünya genelinde kronikleşen bir yarı iletken kıtlığı var ve Tesla’nın otomobillerinde, (uzun süredir Tesla boğası olan Cathie Wood’un Twitter’da TWTR işaret ettiği gibi) eski otomobillere göre çok daha fala çip kullanılıyor.

Diğer yandan Cuma günü açıklama yapan General Motors GM, üçüncü çeyrekte üretimin %33 düşüş yaşadığını söyledi. Sonuç olarak iki şirket arasındaki ölçek farkı sert bir şekilde küçüldü. GM ilk kez, Tesla’nı teslim ettiğinin iki katından daha az üretti.

Otomotiv sektöründe yaşanan bir diğer gelişme ise Amazon AMZN ve Ford’un FROTO desteklediği elektrikli kamyonet şirketi Rivian’ın halka açılmak için başvuru yapması oldu.

Yazar: Geoffrey Smith

jokerbet

lunabet

youwin

hepsibahis

grandpashabet