• YARIM ALTIN
  1.710,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  9,2289
  % 0,13
 • € EURO
  10,7901
  % 0,23
 • £ POUND
  12,7798
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  1,4418
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,1304
  % 0,15
 • BITCOIN/TL
  612298,557
  % 2,66
 • BIST 100
  1.432,80
  % 0,21

Stellar, Moneygram ve Circle arasında Blockchain destekli ödeme iş birliği

Stellar, Moneygram ve Circle arasında Blockchain destekli ödeme iş birliği

Dünyanın en büyük ödeme şirketlerinden biri olan MoneyGram), Stellar Development Foundation ile iş birliğini duyurdu. Bu bağlamda şirket, sınır ötesi kişiler arası (P2P) ödemeleri ve para transferlerini Blockchain desteğiyle gerçekleştirmeye devam edecek. Anlaşma, hızlı ve ucuz işlemler için Circle’ın stabil coini USDC kullanımını da içeriyor.

MoneyGram, 2021 yılı Mart ayına kadar sınır ötesi ödemelerde Ripple ile iş birliği içindeydi. Ancak Ripple’ın ABD düzenleyicisi SEC ile olan davasının en hararetli dönemlerinde ortaklıklarını sonlandırdıklarını açıkladılar. Şimdi ise San Francisco merkezli ve Ripple ile benzer faaliyetlere sahip Stellar vakfıyla iş birliğinin duyurulması, ödemeler devinin Blockchain teknolojisinde yenilikçi adımlar atma hevesini bir kez daha gösteriyor.

Ripple’dan Sonra Yeni Ortak Stellar

MoneyGram CEO’su Alex Holmes ise Stellar ile yapılan anlaşmanın Ripple ile kurdukları iş birliğiyle benzerlik taşımadığını belirtti. Projenin doğrudan tüketici ödemeleriyle ilgili olmasından dolayı bu iş birliğinin daha büyük ölçekte olması planlanıyor.

Yapılan duyuruya göre USDC-fiat para arasındaki dönüşümlerle daha hızlı, verimli ve daha az riskli fon transferleri gerçekleşecek. Aynı zamanda zamanla dijital varlıkların faydasının ve likiditesinin artması da planlanıyor. Şirket, kullanılacak olan Stellar ağının cüzdan sayısı arttıkça ortaklığında etkisinin daha fazla artacağına vurgu yapıyor.

MoneyGram, dijital ödemeler konusundaki geçmiş tecrübelerine güvenerek düzenleyiciler konusunda çok endişeli gözükmüyor ve uyum sürecini başarılı bir şekilde yürütebileceklerine inanıyorlar.

MoneyGram CEO’su Alex Holmes ortaklıkla ilgili şunları söyledi:

United Texas Bank Uzlaştırma Bankası Olacak

Circle ve MoneyGram arasında uzlaştırma faaliyeti yürütecek olan United Texas Bank, USDC-USD dönüşümlerinde aracılık yapacak.

Ortaklığın 2021 yılı sonunda belirli bölgelerde pilot çalışmalara başlaması planlanıyor. 2022 yılında ise uluslar arası kullanım için daha fazla yayılıp aktif kullanımın artırılması hedefleniyor.

Bu önemli gelişmenin duyurulması akabinde Stellar tokeni XLM, dünden bu yana yüzde 16 değer kazanarak 0,37 dolara kadar yükseldi. Bugün ise XLM/USDT, bu yükselişin bir geri çekilmesi olarak 0,35 dolar bandında bulunuyordu.

Yazar: Günay Caymaz

jokerbet

tempobet