• YARIM ALTIN
  1.744,00
  % -0,39
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5368
  % 0,00
 • € EURO
  11,1051
  % 0,26
 • £ POUND
  13,1841
  % 0,26
 • ¥ YUAN
  1,4944
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,1374
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  581938,466
  % -3,79
 • BIST 100
  1.509,20
  % 1,09

TÜFE, Apple’ın tedarik zinciri, JPMorgan kazanç raporu, API – Piyasalarda neler oluyor?

TÜFE, Apple’ın tedarik zinciri, JPMorgan kazanç raporu, API – Piyasalarda neler oluyor?

ABD Eylül ayı için TÜFE raporunu paylaşacak. Daha bir gün öncesinde Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, enflasyon baskılarının beklendiği gibi ‘geçici’ olmadığını söyledi. Küresel çip kıtlığı sonunda Apple’ı (NASDAQ:AAPL) da yakaladı. Apple’ın, tedarik zinciri sorunları nedeniyle iPhone üretimini düşürdüğü bildirildi. Çin ihracatı yıllık %28 artış yaşadı ancak Euro bölgesinin endüstriyel üretimi, bildiğiniz şeylerden dolayı pandemi öncesi seviyelerin altına indi. JPMorgan (NYSE:JPM) ve Blackrock (NYSE:BLK) üçüncü sezon kazanç dönemini başlatırken Amerikan Petrol Enstitüsü (API) haftalık ham petrol stok verilerini paylaşacak. Avrupa’da ise Vladimir Putin, kendini yine dünyadaki gaz kıtlığını çözen kurtarıcı olarak gösterecek.

İşte 13 Ekim Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Bostic ‘geçici’ enflasyon söylemine darbe vururken TÜFE verileri açıklanacak

ABD’nin Eylül ayı enflasyon verileri yayınlanacak. Piyasa, fiyatların ne kadar hızlı arttığı ve daha ne kadar yüksek olacağı konusunda gittikçe daha da paranoyak hale geliyor.

TÜFE’nin geçen yıla göre %5,3 ve çekirdek fiyatların %4,0 artmış olması bekleniyor. Bu, Ağustos ayına göre değişim olmadığını gösterecek. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in, ‘geçici’ kelimesinin ‘kötü bir söze’ dönüştüğünü söylemesiyle enflasyonla ilgili şahin olan Fed yetkililerinin sesleri yükselmeye başlıyor.

ABD’deki diğer makro gelişmeler daha olumlu: Kanada ve Meksika sınır ile olan koronavirüs kısıtlamalarının gevşemesine karar verilirken Temsilciler Meclisi, borç tavanı ile ilgili formaliteleri tamamladı.

2. Apple’ın iPhone üretimini düşürmesi gerektiği bildirilirken Euro bölgesi fabrika üretimi darbe aldı

Bloomberg Apple’ın, bileşen kıtlığından dolayı yeni iPhone 13 modelinin üretimini düşürmeye hazırlandığını bildirdikten sonra Bostic’in, bu yıl enflasyonu artıran ana etken tedarik zinciri sorunlarının, bir süre daha devam edeceği konusunda yaptığı uyarı, gerçek zamanlı olarak destek görmüş oldu.

Haber ajansı, özellikle gerekli çip hacmini tedarik edemeyen Broadcom (NASDAQ:AVGO) ve Texas Instruments (NASDAQ:TXN) ile ilgili sorunlara değindi.

Öte yandan Euro bölgesinin endüstriyel üretimi, Ağustos ayında pandemi öncesi seviyelere düştü. Bölgenin otomobil üreticileri, çip kıtlığından özellikle sert etkilendi. Bu sorunlar Çin’in ihracat endüstrisinin, hala teşvik politikaları ile desteklenen küresel talebe karşılık vermesini engellemedi. Çin ihracatı Ağustos ayında yıllık %28 artarak %21,6 puana düşeceği beklentilerini yerle bir etti.

3. Borsa sakin kalmaya çalışırken JPMorgan ve Blackrock kazanç dönemi için düdüğü çalıyor

Borsanın, aylardır gördüğü en büyük düşüşlerle mücadele ettiği bir zamanda JPMorgan ve yatırımcı devi Blackrock üçüncü çeyrek kazanç dönemini başlatıyor.

Blackrock %10 civarı artışla kazanç beklentilerini aşarken Delta Air Lines (NYSE:DAL) ve First Republic Bank (NYSE:FRC) rapor sunacak.

Öte yandan yazılım uzmanı SAP ve Fransız lüks tüketim devi LVMH’nin, kazanç raporları sonrasında yükselmesi ile iki farklı sektörden olumlu işaretler geldi.

Dow Jones 47 puan artarken S&P 500 %0,2 yükseldi ve Nasdaq 100 %0,5 kazandı. Üçü de haftanın ilk iki gününde düşüş yaşamıştı.

4. Enerji krizi çinko fiyatlarını yükseltirken ‘kurtarıcı’ Vlad olacak

Vladimir Putin’in, bir enerji konferansının açılış konuşmasında Avrupa’ya gaz tedariki konusunda yeni bir teklifte bulunması bekleniyor.

Çarşamba günü haber kanalları, Rusya enerji bakan yardımcısının, ülkenin 1 Kasım’da ısınma mevsimine yönelik kendi hazırlıklarını tamamlayacağını söylediğini bildirdi. Ondan sonra Avrupa’ya daha çok gaz tedarik edebilir.

Ancak bazıları için çok geç olacak. Metal uzmanı Nyrstar, daha önce artan enerji maliyetlerinden dolayı Avrupa’daki üç döküm tesisini kapatacağını söyledi. Bölgede çinko rafine eden birkaç üreticiden biri Nyrstar olduğundan Londra’da çinko vadeli işlemleri %3,7 daha artışla üç yılın yeni yükseğine ulaştı.

5. Petrol düşerken API verileri bekleniyor ve IEA, yatırım ihtiyaçları konusunda uyardı

API verileri öncesinde ham petrol bir nebze gerilese de 80 dolar üzerinde seyretmeye devam ediyor. Analistler, geçen hafta ham petrol stoklarında 140.000 artış yaşandığını düşünüyor. Bu, art arda üçüncü haftalık artış olacak.

WTI %0,7 düşüşle 80,06 dolar olurken Brent %0,8 kayıpla 82,77 dolara geriledi.

Öte yandan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), gelecekteki enerji ve iklim krizlerini önlemek için ne fosil yakıtlara ne de yenilenebilir enerji kaynaklarına yeterince yatırım yaptığı konusunda uyardı. IEA, yenilenebilir kaynaklara yapılan yatırımların, Paris Sözleşmesi’nin ortalama sıcaklık artışını önleme amacını gerçekleştirmesi için üçe katlanması gerektiğini belirtti.

Yazar – Geoffrey Smith

jokerbet

lunabet

youwin

hepsibahis

grandpashabet