• YARIM ALTIN
  1.744,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5386
  % 0,01
 • € EURO
  11,1045
  % 0,24
 • £ POUND
  13,1830
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  1,4953
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,1374
  % 0,02
 • BITCOIN/TL
  580483,264
  % -3,75
 • BIST 100
  1.509,20
  % 1,09

Uzmanlar panik satışı yapılmaması gerektiğini söylüyor

Uzmanlar panik satışı yapılmaması gerektiğini söylüyor

Son yıllarda hayatımıza iyiden iyiye giren kripto paralar ile yaşlı genç birçok kişi, kendi imkanları dahilinde yatırımlar yaparak para kazanmak istiyor. Kimine göre kolay para kazanma yöntemi olan kripto para borsaları, kimine göre ise tecrübe ve dikkat gerektiriyor. Peki hiç bir grafik veya ekonomi bilgisine sahip olmadan kripto para borsası ile nasıl para kazanılır? Ya da başka bir deyişle sıfır bilgi ile kripto borsasından para kazanmak mümkün mü?

Kripto para dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen para birimi kuşkusuz Bitcoin. Aslında kuruluşu uzun yıllar öncesine dayanan Bitcoin, son dönemlerdeki hızlı yükselişi ile hemen hemen herkesin duyduğu bir para birimi olmayı başardı. Kripto para borsasına yatırım tabii ki sadece Bitcoin ile gerçekleşmiyor. XRP, DOGE, HOT gibi birçok kripto para birimi de altcoin olarak biliniyor.

İşlem hacmi en yüksek para birimi olan Bitcoin, doğal olarak uzun vadede kazanmak isteyenlerin tercihidir. Kısa vadede kazanmak isteyenler ise altcoin dediğimiz kripto paralara yöneliyor. Bunun sebebi ise altcoinlerin değerinin hızlı şekilde yükselip düşmesidir.

Peki, uzun vadeli mi kazanmak daha kolay, yoksa kısa vadeli mi?

Bu sorunun yanıtı aslında biraz tecrübe, biraz da şanstan geçiyor. Bu konu ile ilgili yüzlerce kişi, kripto paraların grafiklerini analiz ederek nasıl bir yol izleyeceğini aşağı yukarı tahmin edebiliyor. Ancak sıfır bilgi ile yatırım yapanlar da kazanabiliyor. Bu noktada şans devreye giriyor.

İşin sırrı panik satışı veya panik alışı dediğimiz işlemleri yapmamakta yatıyor. Peki, bu ne demek?

1000 TL ile XRP aldığınızı varsayın. Bir altcoin olan XRP’nin değeri, diğer altcoinler gibi hızlı inip yükseliyor. Bu sebeple yatırdığınız para bir anda 900 TL’ye düşebilir. Dakikalar geçtikçe düşen değer sonrası birçok yatırımcı ”Acaba daha çok düşer mi? Zarar etmeden satsam mı?” diyerek düşüşte olan XRP’sini bozduruyor. İşte buna panik satışı deniliyor. Aslında bozdurmayıp beklenilseydi, yeniden aynı seviyelere gelmesi muhtemel olan XRP’miz yeniden 1000 TL olacaktı. Satmadıkça zarar etmezsin mantığı burada gün yüzüne çıkıyor.

Panik alışı dediğimiz şey de aslında bunun tam tersidir. Bu kez 1000 TL yatırmadığımızı ama yatırmayı düşündüğümüzü hayal edelim. Kripto para borsalarını incelerken XRP’nin yükselişte olduğunu fark ediyoruz. Her dakika gittikçe yükselen XRP iştahımızı kabartıyor ve daha da yükselebilir diyerek zaten zirvede olan XRP’ye 1000 TL yatırıyoruz. Ancak yine yüksekteyken aldığımız XRP, zamanla yeniden (muhtemelen) eski konumuna iniyor ve 1000 liramız yeniden eriyor. Bu da panik alışıdır.

Kısacası bu iki hareketten uzak durdukça ve sabırlı oldukça kripto para borsasından kazanmanız muhtemeldir. Yatırım yaparken normalin altında olan kripto paralardan almak, zamanla yeniden eski haline döneceğinden (yükseleceğinden) bize kazandıracaktır.

Yatırım yapmak için analizleri incelemek, bu konuda tecrübeli olan kişilerden bilgi ve fikir almak, yatırım yapmadan önce yapmanız gereken en önemli şeylerden biridir.

Ayrıca elinizdeki avucunuzdaki tüm parayı kripto paraya yatırmak da hayatınızın en büyük hatası olacaktır. Yatırım yaparken yatırdığınız miktar, kaybettiğinizde sizi üzmeyecekse yatırım yapabilirsiniz. Ama yatırdığınız miktarın buhar olması sonrası zor günler yaşayacaksanız, bu konulardan uzak durmanızı öneririz.

Kaynak: trhaberler.com / Berkan Çay

jokerbet

lunabet

youwin

hepsibahis

grandpashabet