• YARIM ALTIN
  1.700,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  9,2185
  % 0,07
 • € EURO
  10,7931
  % 0,23
 • £ POUND
  12,7831
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  1,4418
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,1303
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  608533,637
  % 1,37
 • BIST 100
  1.432,80
  % 0,21

Yatırımcıların esin kaynağı Philip Fisher kimdir?

Yatırımcıların esin kaynağı Philip Fisher kimdir?

Fisher and Company’in kurucusu olan Philip Fisher, 1958’de yayınladığı “Hisse Senetlerinde Sıradışı Karlar” adlı kitabıyla sektöre damgasını vurarak bir çok yatırımcıya ilham kaynağı olan bir yatırımcıdır. Yatırım yaptığı şirketler hakkında olabildiğince bilgi toplayan Fisher networking çok önemli olduğunu düşünür. Araştırma ve Geliştirme alanlarındaki şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapan Fisher genelde uzun vadeli yatırımları tercih ederdi. Mesela 1955’te Motorola hisselerini satın alması ve 2004’e kadar hisseleri satmamasıdır.

Fisher aynı zamanda tüm zamanların en etkili yatırımcısı olarak gösteriliyordu. Başarlı yatırımlarının sırrı ise yatırım metodlarında gizliydi. Fisher’ın “Hisse Senetlerinde Sıradışı Karlar” kitabı, bugün bile amacına uygun olan ve profesyonel yatırımcılar tarafından başvurulan, üzerinde detaylı olarak çalışılan bir kitap olarak öne çıkıyordu. Kitap New York Times’ın en çok satanlar listesine giren ilk yatırım kitabı olması gibi bir özelliği bulunuyordu.

Fisher’ın oğlu Kenneth L. Fisher Forbes dergisindeki köşesinde düzenli olarak babasını şöyle anlatır: “Babam, yatırım piyasasında büyüyen sermayenin gelişimine katkı sağlayan düşünürler ve liderler arasındaydı. 1929’daki ekonomi kırılmasına tanık olmuş, profesonel bir isim. Kariyeri 24 yıl sürdü. Akla gelen hisse senetlerinden daha farklı bir kariyerdi bu. Erken bir sermaye girişiminde bulundu ve önemli bir mal varlığı elde etti bunu yönetici şefi olarak tavsiye etti,yazdı ve öğretti. İnsanlar üzerinde büyük bir etkiye sahipti. Büyük yatımcılar babamın bir akıl hocası, bir esin kaynağı, büyük bir model olduğunu ileri sürmekteler.”

Philip Fisher kimdir?

1907’de San Francisco’da doğdu.1928’de yeni kurulmuş olan Stanford Üniversitesi’ni yarıda bıraktı ve çalışma hayatına girdi. Kariyeri, San Francisco’da Anglo-Londra Bankası ile menkul kıymetler analisti olarak başladı. 1931’de kendi şirketini kurarak, Fisher and Company, para yöneticiliği işine kendi şirketinde başladı ve 1999 yılına kadar şirketin işlerini yönetti ve ayrıldığında 91 yaşındaydı. O müşterilerinin yatırımdan olağanüstü gelirler elde etmelerini sağlayan bir isimdi! Fisher, Silicon Valley ile tanınmadan elli yıl önce gelişen, araştıran ve yenilikçi şirketler konusunda uzmanlaştı. Uzun vadeli yatırımlar yapar ve hisse senetleri makul fiyatlardan satın almak için ugraşırdı. Müşterileri ve işçileri konusunda çok seçiciydi. 1958’de ilk kitabını yayınlayana kadar çok tanınan biri değildi.Kamuoyun çok fazla görünmeyen bir isimdi kitabına kadar çok fazla tanınmıyordu. 2004’te California’da öldü.

Yatırım stili nasıldır?

Fisher 1970’li yıllarda yatırımlarından oldukça iyi kazançlar sağladı. Bu başarının arkasında yatan nedenler ise iyi yönetilen ve yüksek büyüme kapasitesine sahip olan şirketlere yatırım yapmasıydı. Motorola bu örneklerden sadece biriydi. 1955 de aldığı hisse senetlerini 2004 yılına kadar elinden çıkarmamıştı. Fisher’in hisse senedi belirlemede 15 önemli kriteri iki ana başlığa ayrılırdı: Yönetim Kalitesi ve İş Karakteristiği.

Yönetim kalitesi

Dürüstlük, doğru muhasabe, ulaşılabilirlik ve uzun vadeli iyi görünüm, değişime açıklık, finansal kontrol mekanizması, ve çalışanlarla iyi ilişkiler olarak isimlendirilebilir.

İş ile ilgili özellikler

Büyüme potansiyeli, yüksek kar marjı, özsermaye karlılığı, ARGE’ye bağlılık, üstün satış organizasyonu,öncü sanayi pozisyonu, tescilli ürünler ya da servisler… Yatırım yaptığı şirketlerle ilgili çok geniş çaplı olarak bilgi toplardı. Bilgi toplama araçlarını ise “Fısıltı” ve “İş Dedikoduları” diye adlandırırdı. Hisse Senetlerinde Sıradışı Karlar kıtabında da bu konuya yer veriyordu. Bir networking uzmanı olan Fisher bilgi toplamada bütün iletişim becerilerini gösterirdi. Özellikle araştırma şirketlerinde bilginin çok önemli olduğunu belirtiyordu.

Kitapları

Hisse Senetlerinde Sıradışı Karlar

Risk Sevmeyen Yatırımcılar Rahat Uyurlar

Yatırım Felsefesi Geliştirme

Alıntılar

”Bir çok iyi yatırım istemiyorum, sadece bir kaç tane sıradışı yatırım isterim.”

Warren Buffett: ”Hisse Senetlerinde Sıradışı Karlar”kitabını okuduktan sonra Fisher’ı keşfettim. Fisher ile yüzyüze tanıştığımda ise O’nun ve fikirlerinden oldukça etkilenmiştim. İş Dünyasını tam olarak anlamak Fisher’ın filozofisi ve teknikleri mümkündür. Bu felsefe ve teknikler sizin mantıklı ve yerinde yatırımlar yapmanızı sağlar.”

jokerbet

tempobet